10 rzeczy, które warto rozważyć przy inwestycji w fotowoltaikę

10 rzeczy, które warto rozważyć przy inwestycji w fotowoltaikę.

Polacy coraz bardziej doceniają zalety płynące z wykorzystywania energii odnawialnej w swoich domach. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną może okazać się niezwykle opłacalna pod warunkiem, że podejdziemy do tego tematu z głową. W dzisiejszym artykule poznasz 10 kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę żeby cieszyć się darmowych prądem przez wiele lat.

  1. Audyt fotowoltaiczny

Prawdopodobnie najważniejszym aspektem, który warto rozważyć podczas zakupu paneli fotowoltaicznych jest wybór firmy, oferującej przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego.

Audyt taki polega przede wszystkim na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, oględzinach miejsca, w jakim ma zostać zamontowana instalacja oraz przeanalizowaniu rachunków za energię elektryczną. Takie działania umożliwiają dobranie optymalnej mocy paneli, która pokryje całkowite zapotrzebowanie na prąd, uwzględni koszt magazynowania, położenie budynku, oraz inne czynniki mające wpływ na zwrot z inwestycji.

  1. Dostosowanie mocy instalacji do Twoich potrzeb

Podczas wyboru paneli należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór mocy instalacji. W naszym kraju 1 kWp powinien produkować rocznie około 1 MW energii.

 

Określenie zapotrzebowania wymaga posłużenia się rocznym średnim zużyciem energii elektrycznej danego gospodarstwa. Wiemy już ile nasza rodzina zużywa w rok ale na tym nie koniec. Z racji sezonowości Polskiego klimatu obserwujemy okresy nadprodukcji oraz niedoboru produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych. Nadmiar prądu z wiosny i lata przechowywany jest u dostawcy energii np. PGE. W okresie jesienno zimowym gdy nasza instalacja produkuje mniej prądu niż zużywamy PGE przesyła nam wcześniej zgromadzone nadwyżki w 80%.

 

W skrócie koszt magazynowania nadwyżek kosztuje nas 20% wyprodukowanej energii. Te 20% należy doliczyć przy określaniu zapotrzebowania.

 

Istnieje duża szansa, że w ciągu 25 lat trwania inwestycji przybędzie nam urządzeń elektrycznych. Wymiana kuchenki gazowej na płytę grzewczą czy indukcję spowoduje większe roczne zużycie prądu. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę i zaprojektować instalację z rozsądną nadwyżką produkcji aby mieć spokój w przyszłości.

 

  1. Dach Twojego budynku

Jako że dach dachowi nie równy sensownie byłoby ocenić panel pod kątem naszych konkretnych uwarunkowań. Wysokie poziom skomplikowania poszycia dachowego często wymaga zastosowania optymalizatorów lub decyzję o instalacji na gruncie.

 

  1. Ekspozycja względem stron świata

Niewłaściwa ekspozycja paneli może powodować znaczny spadek produkcji prądu. Zauważono, że skierowanie paneli na wschód-zachód oraz ulokowanie ich na płasko powoduje wytworzenie nawet o 15 % mniej energii niż w przypadku modułów, które zostały zamontowane w sposób prawidłowy. Wprawny audytor z łatwością zapobiegnie takiej sytuacji na etapie wyliczania zapotrzebowania i projektu konkretnej instalacji. Jeśli dach nie jest usytuowany w stronę południową dobrze jest uwzględnić dodatkową nadwyżkę, która kompensuje mniej dogodne usytuowanie budynku.

 

  1. Dofinansowania lokalne

Wybierając panele fotowoltaiczne warto także zwrócić uwagę na to, czy firma wykonawcza oferuje pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Jednym z najbardziej znanych jest program „Mój Prąd”, wspierający dotacją do 5 000 zł. Drugi to ulga termomodernizacyjna, która pozwala odliczyć 17% kwoty instalacji w rozliczeniu rocznym co stanowi kolejny plus dla inwestorów. Dużym plusem jest także pomoc w kontakcie z urzędami i prawidłowym uzupełnieniu niezbędnych formalności.

 

Warto dowiedzieć się czy nie ma dodatkowych dofinansowań na poziomie samorządów. Gminy również oferują lokalne ulgi, których wykorzystanie znacznie skraca zwrot z inwestycji.

 

  1. Producent paneli, falownika i zabezpieczeń

Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest odpowiedni wybór producentów poszczególnych elementów instalacji. do wyboru mamy sporo rozwiązań w dość szerokim przedziale cenowym. Jak wybrać dobrze?

 

 

Panele

Na rynku spotkać można niezliczoną ilość ciekawych ofert paneli fotowoltaicznych w przystępnych cenach. Niech tylko ta cena nie będzie jedynym kryterium wyboru. Warto porównać:

  • Jakość wykonania – jakie są oceny inwestorów?
  • Gwarancję wydajności – ile lat gwarancji producent udziela na minimum 80% uzysku?
  • Gwarancję na uszkodzenia – ile lat gwarancji producent udziela na uszkodzenia mechaniczne?
  • Technologię – czy wybrane panele optymalizują wykorzystanie prądu?
  • Estetykę – jak to będzie wyglądać na naszym dachu za 10 lat?

W Eco Sol pracujemy na panelach od najwyżej ocenianych producentów

Jinko, LG Solar, Sharp, Bruk Bet, Longi, Ja Solar, Hyundai, Qcells

 

Inwerter

Kolejny element naszej układanki to inwerter potocznie nazywany falownikiem, urządzenie które zmienia prąd stały DC płynący z paneli na prąd zmienny AC który wykorzystujemy w domu. Falownik służy do monitorowania parametrów produkcji prądu, niektóre modele posiadają wbudowane zabezpieczenia nadprądowe. Wśród producentów do wyboru mamy kilka czołowych firm: Sofar Solar, Huawei, Fronius.

Wyróżniamy też mikroinwertery oraz optymalizatory. To rozwiązania przeznaczone dla “trudnych dachów” czyli takich z wieloma załamaniami które powodują zacienienia i zmniejszenie efektywności pracy paneli. W najprostszym ujęciu mikroinwertery pozwalają na ograniczanie strat produkcji prądu podczas zacienienia części paneli na dachu.

W przypadku doboru inwertera do naszej instalacji należy zwrócić uwagę na:

  • Złożoność układu – im prostszy tym mniej podatny na awarię
  • Gwarancję producenta – Można założyć, że dobrej klasy inwerter będzie działał 10-15 lat bez usterki. Ile lat gwarancji daje producent, co ona obejmuje?
  • Sprawność – Falowniki oferujące sprawność powyżej 97% to między innymi: Sofar Solar, Huawei, Fronius
  • Ilość i jakość MPPT – optymalizacja produkcji prądu, gdy instalacja będzie rozłożona na dwóch łańcuchach np. lewej i prawej stronie dachu przedzielonej oknem dachowym.

 

Inwerter to złożony układ elektroniki który przetwarza dużą ilość energii elektrycznej. O ile można spróbować pokusić się o oszczędność na panelach, przy wyborze falownika i zabezpieczeń powinniśmy postawić na najwyższą jakość.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o wykorzystywanych zabezpieczeniach i jakości wykonania instalacji. Niezwykle ważnym czynnikiem jest firma wykonująca instalację. Sprawność całego układu w istotnej części zależy od jakości montażu. Wybierając sprawdzonego partnera zwiększamy okres bezawaryjnej produkcji prądu.

 

Fotowoltaika to inwestycja która ma służyć nam szereg lat. Dobór środkowej półki cenowej w przypadku paneli, oraz najwyższej półki jeśli chodzi o falownik i zabezpieczenia znacznie zmniejsza wystawianie się na ryzyko awarii lub niskiej wydajności – dlatego naszym zdaniem warto zapłacić odrobinę więcej za spokój i długoterminową wydajność.

 

  1. Gwarancja na uszkodzenia i uzysk

Żywotność instalacji fotowoltaicznej szacowana jest nawet na 30 lat. Ze względu na to, że jest to inwestycja, która ma przynieść długoterminowe zyski, należy zwrócić uwagę na rodzaj gwarancji, oferowanej przez producentów.

Gwarancja na komponenty zwykle obejmuje okres od 5 do 12 lat. Wybierając wykonawcę należy zorientować się, co do możliwości przedłużenia tego czasu. Istotne znaczenie ma też okres gwarancji na wydajność paneli. Zazwyczaj obejmuje ona okres 25 lat, w czasie których instalacja będzie pracować z 100% sprawnością. W późniejszym czasie energia nie powinna być wytwarzana na poziomie niższym niż 80 %.

 

 

  1. Wydajna instalacja elektryczna

Istotne znaczenie ma także sprawnie funkcjonująca instalacja elektryczna. Po podjęciu decyzji o zakupie fotowoltaiki może wystąpić konieczność zmodernizowania pierwotnej instalacji, ze względu na dostosowanie właściwego przekroju przewodów czy też mniejszy opór przepływającego prądu. Stosowanie przestarzałej instalacji powodować może spore straty energii.

 

  1. Technologia

W fotowoltaice obecnie najczęściej stosowane są panele monokrystaliczne. Różnią się one jednak między sobą pod kątem technologii. Można się również spotkać z modułami, które łączą w sobie wszelkie dostępne technologie. W znacznym stopniu podnosi to zarówno ich żywotność, jak i efektywność. Panele nie zawierające ołowiu są natomiast przyjazne dla środowiska i gwarantują bezpieczeństwo.

 

  1. Montaż

Nie sposób przecenić instalatorów, którzy mają doświadczenie i przeprowadzą montaż z najwyższą starannością. Na rynku można spotkać firmy które oferują montaż w jeden dzień. Należy zadać sobie pytanie czy pośpiech w montażu podzespołów elektrycznych jest wskazany. Naszym zdaniem nie. Sposób obchodzenia się z elementami instalacji, dobre praktyki związane z elektryką, zabezpieczeniami, prowadzeniem przewodów jest kluczowe dla bezawaryjnej pracy układu. Źle zamontowana instalacja z modułami najlepszych producentów nie będzie działać jak należy. Praca na dachu wiąże się też z ingerencją w poszycie dachowe. Dobrze jest zapytać:

  • Jak montowana jest instalacja do poszczególnych rodzajów dachów?
  • Jak zapobiega się późniejszemu przeciekaniu dachu?
  • Czy przewody prowadzone są w peszlach?
  • Czy przewody są ułożone w sposób który eliminuje pętlę indukcyjną?
  • W jaki sposób montowane jest uziemienie?

 

  1. Zwrot z inwestycji

Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę zależy o wielu czynników które rozwinęliśmy wyżej. Dla każdego inwestora będzie o nieco inny, jednak biorąc pod uwagę mikroinstalacje dla inwestorów indywidualnych korzystających z programu “Mój Prąd” i ulgi termomodernizacyjnej będzie mieścił się w przedziale od 6-8 lat.

 

Skrócenie zwrotu z inwestycji zawdzięczamy czynnikom na które nie do końca mamy wpływ. Sprzyjać nam może optymalne położenie dachu, idealna ekspozycja, brak cienia na dachu oraz dodatkowe dofinansowania np. w gminie. Nie sposób zapomnieć o corocznych podwyżkach cen prądu. Mając instalację fotowoltaiczną uniezależniamy się od rosnących opłat za energię a każda podwyżka przyspiesza nasze wyjście na tzw. ZERO.

 

Skupmy się jednak na tym na co mamy wpływ. Pierwsza kwestia to wybór audytora, który skrupulatnie przeprowadzi audyt i wykona projekt. Skutkuje to założeniem instalacji optymalnej do potrzeb gospodarstwa. Prawidłowy montaż zminimalizuje ryzyko awarii i przestojów w produkcji prądu co wpływa znacząco na stopę zwrotu. Pomoc w dopełnieniu formalności z dostawcą energii pozwoli odciążyć inwestora i na pewno zaoszczędzi czas – a czas to pieniądz.

 

 

Mamy nadzieję, że ten obszerny artykuł pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję. Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych. Jeśli rozważnie podejdziesz do tematu na takiej inwestycji możesz tylko zyskać.

Jeśli masz więcej pytań zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami